Vai al contenuto Passa al menu di navigazione

JOBS

Maintenance leader

We are one of the world's leading solution providers in the field of gear cutting tools. At Schnyder, we create trust, take initiative, and make an impact. We are looking for a new member of our team in a position of

Main tasks:

•    create, optimize and test NC programs for different manufacturing strategies
•    assistance with the automation of plants
•    Operational support and coordination in production when requested by production leadership or management
•    creation of work instructions / documentation
•    implementation of process and procedure optimizations
•    cooperation in the evaluation and optimization of production costs
•    assisting in the creation of new products or resumption of abandoned products (procedure and execution)
•    support Training of employees on new equipment or in new procedures.
•    development of alternative proposals for projects
•    close coordination with the sales and project management departments
•    apply and implement the ISO 9001 quality system in accordance with the applicable quality manual
•    Technical and organizational management of a team of 5 (2 in CH) employees as well as personnel and work planning incl. on-call organization
•    Responsible for the safety and functionality of the production facilities
•    Responsible for the planned and unplanned maintenance of the production facilities
•    On schedule construction of own production units
•    Assistance with commissioning of production units
•    Elaboration of internal documentation and instructions
•    Contact person for technical questions as well as for internal cooperation with other departments
•    Responsible for measuring equipment management and operational safety

Qualification / knowledge / experience:

•    Successfully completed professional apprenticeship in the field of electrics, automation or mechanics with further training HF/TS or equivalent training
•    Several years of professional and management experience in industry and/or a production company
•    Distinct technical understanding and analytical thinking combined with goal-oriented work and high quality awareness
•    Leader with the ability to make decisions and motivate others, with very good communication, conflict and critical thinking skills
•    absolute team player, who as a role model promotes cooperation and teamwork
•    Good knowledge of German or English

What to expect:

•    As a market leader, we offer many opportunities and the possibility to achieve your goals.
•    Motivated and competent team in a dynamic, successful and international company
•    Interesting, varied and responsible tasks
•    Promotion of professional development.
•    Active participation by contributing your own ideas.
•    Flexible working hours within the framework of the operational circumstances
•    Promotion of professional development
•    Active involvement by contributing your own ideas
•    Modern infrastructure

Szervíztechnikus

Főbb feladatok:

  • Régi CNC gépek felújítása
    • régi gép szétszerelése technikai dokumentációk alapján, mind a mechanika, mind az elektronika beépítése, majd a gép felélesztése és bemérése
  • Új, egyedi CNC gépek építése

Az álláshoz tartozó elvárások:

  • Elektronikai, mechanikai ismeret, tapasztalat
  • Ipari mechanika és elektronika CNC ismeret
  • Géprajz, villamos terv olvasási gyakorlat
  • Német nyelv kommunikációs szintű ismerete (a nyelv napi szintű használata szükséges)
  • Svájcban töltött betanulási idő vállalása
  • Jó problémamegoldó készség
  • Csapatmunkára való képesség

Előny:

  • CNC gépjavításban, egyedi CNC gépépítésben szerzett tapasztalat
  • Fanuc CNC vezérlők ismerete
  • Villamos végzettség

Amit kínálunk:

  • Motivált és hozzáértő csapat egy dinamikus, sikeres nemzetközi vállalatnál
  • Folyamatos szakmai kihívások, fejlődési lehetőség
  • Magas technológiai szint, modern infrastruktúra
  • Családias környezet

Kérjük küldd meg önéletrajzodat a bérigény megjelölésével a gtse@schnyder.com email címre

CNC Forgácsoló gépbeállító / gépkezelő

Bővülő csapatunkba

munkatársat keresünk.

FŐBB FELADATAID LESZNEK

  • Kis- vagy közepes méretű CNC köszörűgépek beállítása és kezelése
  • Konvencionális gépek kezelése
  • Keményfém előgyártmányok köszörülése CNC és hagyományos gépeken
  • Változatos munkák: hónolás, palástköszörülés, furatköszörülés, stb…
  • Maró szerszám újraélezése köszörüléssel a CNC gépeken
  • Megmunkált felületek és méretek ellenőrzése
  • Szoros együttműködés a mérőlaborral

SZAKMAI ELVÁRÁSOK

  • CNC gépkezelői műszaki végzettség
  • Gépi forgácsolásban szerzett szakirányú ismeret, szakmunkás bizonyitvány
  • 3 műszak vállalása

ELŐNYT JELENT

  • Méréstechnikában szerzett szakirányú végzettség vagy tapasztalat
  • Hagyományos köszörűgépek ismerete
  • Német nyelvismeret

AMIT NYÚJTUNK

  • Dinamikusan fejlődő nemzetközi vállalati környezet
  • Folyamatos szakmai kihívások, svájci betanulási lehetőség
  • Magas technológiai szint
  • Versenyképes jövedelem
  • Bejárási támogatás

Állás, munka területe(i):

  • Szakmunka
  • Gépkezelő

Szükséges tapasztalat:

  • Pályakezdő/friss diplomás

Szükséges végzettség:

  • Szakiskola / szakmunkás képző

A felsoroltak közül bármelyik:

  • Angol (Alapfok/társalgási szint)
  • Német (Alapfok/társalgási szint)

Foglalkoztatás jellege:

  • Teljes munkaidő

Munkavégzés helye:

8000 Székesfehérvár, Amerikai fasor 9.

Ha felkeltettük érdeklődésedet kérjük küld meg önéletrajzodat magyar és idegen nyelven a bérigény megjelölésével az alábbi email címre: gtse@schnyder.com